ArabicEnglishGermanRussianTurkish
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
110 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Bülent Kasap
  • ADRES: İçerenköy Sk. And Plaza Apt. No: 10-12/97 Ataşehir / İSTANBUL
  • TELEFON: 0 (216) 561 00 11
  • FAX: 0 (216) 311 57 79
  • GSM: Belirtilmemiş
  • WEB SİTESİ: http://www.ofcay.com.tr
  • E-POSTA: info@ofcay.com.tr
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08:30 / 18:00
QR KODU
FİRMAYA E-POSTA GÖNDER
8+4 = ?

Firma Ürünleri

ADRES VE HARİTA BİLGİSİ

İçerenköy Sk. And Plaza Apt. No: 10-12/97 Ataşehir / İSTANBUL

FİRMA HAKKINDA

Çay ve Şeker Üretimi

Çay ve Şeker Üretimi

 

 

Ofçaysan A.Ş.

 

Ofçay üretimlerinin bütün kademelerinde emek veren herkes, (zirvedeki çay bahçelerimizde çay toplayanlardan fabrikalarımızda çayımızı işleyen ve harmanlayanlara, ürünlerimizin dağıtımını gerçekleştirenlerden marketteki marka temsilcilerimize kadar bütün çalışanlarımız) için çay, bir yaşam biçimi. Yıllar içinde markamız ne kadar büyümüşse büyüsün, hiçbirimiz bunu bir iş olarak görmedik, görmeyiz.

 

çay ve şeker üretimi ofçay expogi.com

çay ve şeker üretimi ofçay expogi.com

 

Geleneksel Siyah Çay

Biz geleneksel siyah çay üretiminde, her zaman ve öncelikle “kaliteyi” esas almış bir disiplinden geliyoruz. Mükemmelliyetçiyiz. Bunun da bazı şartları ve bedelleri var. Elbette en başta kalitemizden asla taviz vermemek, kolaycılığa kaçmamak, uzun vadeli düşünmek ve sürekliliği gözetmek. Büyüklerimizden devraldığımız değerlerimize sımsıkı bağlıyız, olmazsa olmazımız da samimiyet. Samimiyet, bizim doğal olarak sahip olduğumuz bir özellik.

 

Ofçaysan Çamlıca Filizi

Eğer geleneksel çayı çok iyi biliyor, bu mirasa gerekli değeri veriyor, yatırım yapıyor ve özünüzü koruyarak kendinizi geliştiriyorsanız, yenilikler yapmanız ve ilkleri gerçekleştirmeniz de başarıyla sonuçlanıyor. Bu da bize göre bir kerelik başarı değil, çay tarihimize kilometre taşları eklemek anlamına geliyor. Örneğin kendi efsanesini yaratmış olan klasiğimiz “Ofçaysan Çamlıca Filizi” çayımız böyle ortaya çıkmıştır. Onun kendine özgü yeşil renkteki, beş yıldızlı ve nazar boncuklu ayrıcalıklı paketine, üzerindeki siyah kuşağa ve içindeki özel harmana asla dokunmayacağız.

Başarının sürekliliği için çok çalışmamız, her zaman söylediğimiz gibi her alanda kalitemize yatırım yapmamız, çay tiryakilerini bir gün bile gücendirmememiz gerekiyor. Bizim misyonumuz çayımızla hayata renk, sıcaklık ve çeşni katmak. Vizyonumuz da her demliğe mükemmel çayı koymak ve koydurmak.

 

çay ve şeker üretimi ofçay expogi.com

çay ve şeker üretimi ofçay expogi.com

 

SOLDURMA

 

Soldurma, taze çay yapraklarının içerdiği %70-80 oranındaki suyun %50-55’e düşürülmesi işlemidir. Siyah çay üretiminin zorunlu ve en önemli ilk aşamasıdır. Soldurma sonucunda yaprakların hücre özsuları daha yoğun hale gelir ve kıvırma işlemi için uygun elastiki yapı sağlanır.

KIVIRMA

 

Kıvırma, solmuş çay yaprağının değişik çay üretim makinelerinde parçalanması, ezilmesi ve bükülmesiyle hücre öz suyunun kıvrılmış yaprak yüzeyine yayılması ve oksidasyonun başlaması işlemidir. Yaprak kıvrılırken aynı zamanda bükülür ve ağır ağır kırılıp parçalanır. Bu şekilde yaprak hücleri hava ile temas eder ve siyah çay için gerekli olan kimyasal değişmelerin başlaması sağlanır.

çay ve şeker üretimi ofçay expogi.com

çay ve şeker üretimi ofçay expogi.com

 

OKSİDASYON

 

Oksidasyon kıvrılan ve parçalanan çay yaprağının hücre öz suyunda bulunan kimyasalların oksidasyon ile biyolojik değişikliğe uğrayarak siyah çayda istenen renk, burukluk, parlaklık, koku ve aromanın oluşması sağlanır. Oksidasyon sonucunda çay yaprağının yeşil rengi bakır kırmızısına dönüşerek elma kokulu hoş bir tat oluşur. Oksidasyonda sıcaklık hava şartlarına bağlı olarak
21-32°C arasında olabilir. Çay üretiminde oksidasyon sıcaklığı 24-26 derece arasındadır.

çay ve şeker üretimi ofçay expogi.com

çay ve şeker üretimi ofçay expogi.com

KURUTMA

 

Kurutma sırasında kıvrılmış ve fermente olmuş çay yaprağının nem oranı fırınlanarak %3-4 seviyelerine indirilir. Kurutmanın amacı oksidasyonu durdurarak kazanılan özelliklerin ve oluşan maddelerin yitirilmesine engel olacak ortamı oluşturmak, çayı mamul hale getirmektir.

https://www.expogi.com/kategori/gida-urunleri/cay-ve-seker-cesitleri/

 

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.